Popraw dostępność strony

Informacja dla opiekunów kotów wolnożyjących

Szanowni Państwo,

Opiekunowie kotów wolno żyjących

Na wstępie chciałbym Państwu serdecznie podziękować za ogromne zaangażowanie i pomoc Miastu Płock w realizacji jego zadania własnego jakim jest opieka nad kotami wolno żyjącymi. Państwa praca społeczna, która znajduje odzwierciedlenie w przyjętym uchwałą nr 328/XVIII/2020 z dnia 9 kwietnia 2020 r. Rady Miasta Płocka "Programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt Gminy Płock w roku 2020" jest bardzo cenna. Tym samym należy w tym miejscu przypomnieć, iż realizatorami w/w Programu, poza Wydziałem Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Płocka, Schroniskiem dla zwierząt w Płocku, Strażą Miejską, organizacjami prozwierzęcymi, jesteście również Państwo - Opiekunowie Społeczni. Stanowi o tym paragraf 3 podjętej Uchwały Rady Miasta Płocka.

Koty wolno żyjące są elementem ekosystemu miejskiego, a ich obecność zapobiega rozprzestrzenianiu się myszy i szczurów. Koty nie są zwierzętami bezdomnymi w rozumieniu ustawy o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 r., dlatego nie należy ich wyłapywać, wywozić ani utrudniać im bytowania w danym miejscu. Zamykanie dostępu do ich naturalnych schronień w terenie zabudowanym jest niehumanitarne. Wszelkie działania podejmowane przez zarządców i administratorów budynków, jak też osoby opiekujące się kotami, powinny odbywać się z zachowaniem wszelkich zasad współżycia społecznego tak, aby nie stwarzać uciążliwości dla mieszkańców. Zwierzętom tym należy stwarzać warunki bytowania w miejscach ich dotychczasowego schronienia.

Miasto Płock dbając o koty wolno żyjące, rokrocznie dokonuje zakupu oraz dystrybucji karmy oraz zapewnia im opiekę weterynaryjną. Wspieramy i nadal będziemy wspierać Państwa pracę. Na terenie miasta rozstawione zostały domki dla kotów wolno żyjących. Są one zakupowane i rozstawiane przez Wydział Kształtowania Środowiska, zgodnie z potrzebami zgłaszanymi przez Państwa (w każdej chwili możecie Państwo złożyć stosowny wniosek do Wydziału Kształtowania Środowiska w tej sprawie). Domki te ustawia się przede wszystkim dla tych zwierząt, które nie miały i nie mają schronienia w pomieszczeniach piwnicznych.

W celu kontroli populacji kotów wolno żyjących, w tym jej zdrowotności, Miasto Płock finansuje zabiegi kastracji i sterylizacji oraz leczenie tych zwierząt, niemniej jednak największą rolę w tym procesie odgrywa Państwa praca i Państwa zaangażowanie. Tym samym bardzo istotne jest w tym procesie zapobieganie niekontrolowanemu rozmnażaniu zwierząt. To norma we wszystkich cywilizowanych krajach.

Poniżej chciałbym podzielić się z Państwem swoją wiedzą i spostrzeżeniami w w/w zakresie.

Dlaczego powinniśmy sterylizować koty wolno żyjące?

Sterylizacja (właściwie: kastracja - ovariohisterectomia u samicy, orchidectomia u samca) jest zabiegiem chirurgicznym przeprowadzanym w znieczuleniu ogólnym (narkozie). Polega na usunięciu macicy i jajników ( u kotki) lub jąder (u kocura).

Sterylizacja kotów wolno żyjących jest najlepszą rzeczą, jaką można dla nich zrobić. Jest najbardziej humanitarnym i efektywnym sposobem ograniczenia populacji kotów. Oprócz tego, że ogranicza ilość rodzących się kociaków (z których większość nie przeżywa pierwszego roku umierając z powodu chorób lub ginąc pod kołami samochodów), zmniejsza problemy takie jak walki kotów, znaczenie terenu przez kocury czy głośne miauczenie. Zwierzęta po kastracji nie wdają się w bójki terytorialne i o partnerów, a także mniej migrują i są ostrożniejsze i co za tym idzie bardziej bezpieczne.

Sterylizacja przyczynia się również do poprawy zdrowia kotów.

Częstą praktyką stosowaną w celu ograniczenia populacji kotów jest podawanie kotkom hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Środki hormonalne powodują powstawanie ropomacicza i/lub guzów rakowych macicy i sutków, a w efekcie śmierci kotki.

Sterylizacja powinna być priorytetem przed oswajaniem kotów i szukaniem im domków. Dzikie koty po sterylizacji można wypuścić w miejscu, w którym bytowały.

Nie jest prawdą, że koty po sterylizacji czy kastracji stają się „mniej łowne„ i że zmienia się im charakter.

Kiedy sterylizować koty?

Zaleca się, aby koty kastrować po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Zwykle jest to od ok. 6 miesiąca życia.

Koty wolno żyjące: lepiej sterylizować kotki czy kastrować kocury?

Gdy mamy pod opieką kolonię kotów zawsze pojawia się dylemat, od których zacząć sterylizacje. Opieka nad kocurem po zabiegu jest krótsza i łatwiejsza. Natomiast tylko wysterylizowane kotki dadzą pewność, że nie będą pojawiać się kolejne mioty. Dlatego najlepiej zacząć od sterylizacji kotek.

Czy każdego kota zawozić na sterylizację?

Odławiając kotkę wolno żyjącą do sterylizacji należy sprawdzić, czy gdzieś w pobliżu nie znajdują się jej młode. Zabierając matkę pozbawia się maluszki pokarmu. Jeśli kotka ma powiększone, widoczne sutki jest to znak, że akurat karmi. Takiej kotki nie łapiemy i nie zabieramy, należy poczekać aż maluchy będą samodzielne. Alternatywą jest zabranie całej rodziny (w przypadku istnienia takich możliwości), poczekanie aż kotka w zaciszu domowym wykarmi dzieci i jej późniejsza sterylizacja.

Ogólnie przyjętą praktyką jest nacinanie kotkom wolno żyjącym po sterylizacji lewego ucha. Nacięcie wykonywane jest, gdy kotka znajduje się w narkozie po operacji, więc jest dla niej bezbolesne. Jest natomiast znakiem pozwalającym stwierdzić, że dana kotka została już wysterylizowana i nie ma konieczności ponownego jej odławiania, co jest zabiegiem realizowanym przez Miasto Płock. Dodatkowo Miasto Płock również czipuje koty wolno żyjące.

Jak się przygotować do sterylizacji kotów wolno żyjących?

Dzikiego kota często nie jest łatwo złapać, dlatego potrzebna może być klatka łapka.

Warto zaopatrzyć się w rękawice , które uchronią nas przed ewentualnymi podrapaniami.

Organizacje prozwierzęce posiadają klatki łapki. Wypożyczają je osobom opiekującym się kotami wolno żyjącymi. W tej sprawie można się kontaktować z :

  1. Towarzystwem Opieki nad Zwierzetami, Oddział w Płocku, mieszczącym się przy ulicy T. Kościuszki 18 lok.4 09-402 Płock, numer telefonu: 693-428-615.
  2. Płockim Towarzystwem Pomocy Zwierzętom ARKA, mieszczącym się przy ulicy Odległej 13A, 09-408 Płock, numer telefonu: 798-313-318 (po godzinie 16.00.)
  3. Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Zwierząt ANIMALS, mieszczącym się przy ulicy Rzemieślniczej 2 09-402 Płock, numer telefonu 533-950-160 (między godziną 15.00 a 18.00).

Dodatkowo jeszcze w roku bieżącym Wydział Kształtowania Środowiska planuje zakup kilku dodatkowych klatek łapek, które będą mogły być Państwu udostępnione.

Na zabieg należy umówić się z lekarzem weterynarii. Są to zabiegi, które trwają dłużej niż zwykła wizyta i rzadko się zdarza, że lekarz przeprowadzi sterylizację bez wcześniejszego umówienia terminu. Tym samym do Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Płocka należy złożyć stosowny wniosek (do pobrania w BOK na stanowisku nr 14 , a później odebrać wydane skierowanie, które uprawnia do przeprowadzenia zabiegu kastracji lub steryzlizacji).

Jak przygotować kota?

Sterylizacja jest operacją przeprowadzaną pod znieczuleniem ogólnym, dlatego kota należy wcześniej przygotować. Zwierzę powinno być zdrowe.

Kot przed zabiegiem powinien być na czczo, nie należy podawać mu jedzenia przez 12 godzin przed planowaną operacją.

Jak opiekować się kotem po zabiegu?

Opieka nad kotem po sterylizacji nie jest trudna. Weterynarz na pewno udzieli stosownych wskazówek. Przychodnia weterynaryjna, z którą Miasto Płock ma podpisaną umowę jest zobligowana, po zabiegu, do podania zwierzęciu zwierzęciu antybiotyku o przedłużonym działaniu oraz preparatu przeciwbólowego oraz zapewnienia pobytu w zakładzie leczniczym na czas rekonwalescencji do 48 godzin. Po wykonanym zabiegu kot musi zostać odebrany przez społecznego opiekuna zwierząt i stowarzyszenie zajmujące się statutowo ochroną zwierząt. W sytuacji, gdy po wykonanym zabiegu, wystąpią

u operowanego kota powikłania pooperacyjne, kot jest leczony bez dodatkowego wynagrodzenia. Zgłoszenia o tym fakcie do przychodni weterynaryjnej dokonuje opiekun społeczny kota, w ciagu 14 dni od daty wykonania zabiegu.

Ważne jest zabezpieczenie rany przed wylizywaniem. Wielkość rany jest uzależniona od stanu, w jakim była kotka; może to być 1 cm, może być kilka centymetrów. Każdą rankę należy zabezpieczyć.

Najlepiej jest użyć do tego celu grubych, bawełnianych rajstop damskich, koniecznie takich, na których przy przecięciu nie „lecą oczka”. Rajstopy docinamy na długość kota, wycinamy otwory na łapki i na obróżkę z bandaża.

Kaftanik należy założyć u weterynarza, zanim kotka wybudzi się z narkozy, potem jest to z reguły niemożliwe. W celu dodatkowego zabezpieczenia ranki pod kaftanik wkłada się opatrunek z gazy.

Mam nadzieję, że powyższe informacje będą przydatne w Państwa codziennej pracy, za którą jeszcze raz dziękuję.

Jednocześnie informuję, iż w BOK na stanowisku nr 14 lub na stronie internetowej Urzędu Miasta Płock są do pobrania nastepujące wnioski:

  1. o uzyskanie skierowania na odrobaczenie, szczepienie przeciw wściekliźnie, chorobom zakaźnym wśród kotów wolno żyjących lub odpchlenie,
  2. o uzyskanie skierowania na leczenie ogólne kotów wolno żyjących,
  3. o uzyskanie skierowania na zabieg sterylizacji/kastracji lub uśpienie ślepego miotu kotów wolno żyjących,
  4. o przyznanie karmy dla potrzeb dokarmiania wolno żyjących kotów w okresie jesienno – zimowym.

Z uwagi na fakt, iż zapisy obowiązującego Programu opieki nad zwierzętami nakładają na Wydział Kształtowania Środowiska obowiązek prowadzenia rejestru opiekunów społecznych kotów wolno żyjących oraz monitorowanie ich aktywności, konieczne jest uzyskanie przez Państwa aktualnych zaświadczeń od w/w organizacji prozwierzęcych, potwierdzających opiekę nad kotami wolnożyjącymi. W w/w zaświadczeniu winny znaleźć się informacje na temat ilości kotów, którymi się Państwo zajmujecie, miejsca ich bytowania, a także informacje dotyczące ilości kotów, które do dnia wydania zaświadczenia zostały poddane zabiegom kastracji lub sterylizacji. W/w informacje są niezbędne tytułem właściwego planowania i wydatkowania środków publicznych, a także posłużą w przyszłości do stworzenia mapy bytowania kotów wolno żyjących w mieście Płocku.

Dodatkowo uprzejmie informuję, iż w związku z obecną sytuacją pandemiczną wydawanie karmy odbywać się będzie po uprzednim telefonicznym poinformowaniu Państwa o dacie i godzinach jej wydawania.

Tym samym należy pamiętać o złożeniu wniosku do 15 dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, za który wnioskujecie Państwo o wydanie karmy. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia dowiezienia karmy w odpowiedniej ilości do Urzędu Miasta Płocka i zorganizowania bezpiecznej dystrybucji karmy. Dodatkowo zasadnym wydaje się jednorazowy odbiór karmy przez Państwa za cały przysługujący okres tj. np. o ile to możliwe za cały kwartał. Można w tym celu złożyć jeden wniosek.

W przypadku jakichkolwiek pytań i wątpliwości zachęcam Państwa do kontaktu z pracownikami zajmującymi się problematyką opieki nad zwierzętami, który są dostępni pod nr telefonu 24 367 16 69.

Obecnie leczeniem, kastracją, sterylizacją itd. kotów wolno żyjących zajmuje się Przychodnia Weterynaryjna POLIVET Krzysztof Więcek , przy ulicy Bolesława Krzywoustego nr 2B 09-400 Płock numer telefonu : 24 366-75-95 lub 694 469 710

Jednocześnie informuję, iż wiosną przyszłego roku pracownicy Wydziału Kształtowania Środowiska planują oględziny miejsc bytowania kotów, które pozostają pod Państwa opieką.


Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Ok