Mieszkańcu!
1 stycznia 2025 r. wszedł w życie nowy obowiązek - selektywnej zbiórki odpadów z tekstyliów i odzieży. W skrócie oznacza to, że zużyta odzież, ale również inne odpady tekstylne, takie jak pościel, firany, obrusy itp. NIE MOGĄ- jak do tej pory - trafiać do czarnego pojemnika na pozostałości po segregacji. Nie znaczy to jednak, że mieszkańcy dostaną kolejny kolorowy worek lub zostanie dostawiony nowy pojemnik w altanie.
Zużyte ubrania, buty, koce, pościel, zasłony, dywany itp. będą przyjmowane nieodpłatnie - tak jak do tej pory- w PSZOKu (Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) w Kobiernikach.
Dodatkowo mieszkańcy Płocka mają wiele alternatyw, chociażby:
→ przekazanie niepotrzebnej odzieży np. do domów pomocy społecznej, organizacji pozarządowych czy domów dziecka;
→ oddanie zarówno ubrań jak i wyrobów tekstylnych do powszechnie dostępnych kontenerów na odzież używaną tj. CARITAS czy PCK;
→ zbiórki charytatywne (przykład: październikowa zbiórka na ul. Misjonarskiej 22, której dochód został przeznaczona na płockie hospicja);
→ organizowanie lokalnych wymian ubrań (tzw. clothing-swapy);
→ sprzedaż niepotrzebnych ubrań na grupach facebookowych czy na platformie Vinted;
→ niepotrzebne rzeczy, w tym również ubrania można oddać do sklepu charytatywnego „Kapitalny Sklep” (Galeria Wisła);
→ możliwość nadanie niepotrzebnych rzeczy przez paczkomat tzw. ekozwroty (np. Fundacja Odzyskaj Środowisko, Pomaganie przez ubranie, Ubrania do oddania);
→ dzwoniąc pod numer 572 102 102 wraz z dużym AGD można oddać również tekstylia.
Wychodząc na przeciwmieszkańcom Płocka, Gmina Miasto-Płock planuje dodatkowo zorganizować raz w kwartale zbiórkę odpadów tekstylnych poprzez ustawienie na kilka dni specjalnego pojemnika w wyznaczonym punkcie miasta, do którego będzie można przynieść tego rodzaju odpad.
O wszystkim mieszkańcy zostaną poinformowani m.in. na stronie https://czysty.plock.eu w zakładce odpady komunalne ale również poprzez media. Pierwsza taka zbiórka planowana jest na początku kwietnia.
Co mogę zrobić jako Mieszkaniec, aby zminimalizować ilość wytwarzanych odpadów tekstyliów i odzieży:
- KUPUJ ODPOWIEDZIALNIE - nie kupuj, jeżeli naprawdę nie potrzebujesz kolejnej nowej rzeczy.
- Nieużywane, ale dobre rzeczy przekaż znajomemu, rodzinie lub sprzedaj/wymień podczas różnego rodzaju kiermaszy organizowanych w mieście.
- Skorzystaj z różnych platform sprzedażowych, dzięki którym pozbędziesz się dobrych, ale niepotrzebnych Tobie rzeczy a jednoczenie zyskasz na ich sprzedaży.
- Jeżeli nie zależny Ci na zysku ze sprzedaży, niepotrzebne ale dobre rzeczy oddaj potrzebującym.
- Wrzuć do pojemników ustawionych na terenie miasta służących do zbiórki odzieży, np. na cele charytatywne (jednak zanim wrzucisz ubranie do takiego kontenera upewnij się co do jego legalności).
- Oddawaj nieużywane rzeczy do punktów recyklingowych w sieciówkach, np. sklepy firmowe prowadzą takie akcje.