Popraw dostępność strony

Kontrole szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków

Kontrole szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków

Zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, gminy mają obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych (szamb). Jednym z powodów ich rejestrowania jest konieczność wywiązania się z obowiązku kontrolowania częstotliwości opróżniania tychże zbiorników. Dotyczy to również przydomowych oczyszczalni ścieków – ich ewidencja umożliwia kontrolowanie częstotliwości i sposobu pozbywania się komunalnych osadów ściekowych gromadzących się w czasie eksploatowania oczyszczalni.

Przestrzeganie obowiązujących w tym zakresie przepisów, zaostrzanych zarówno na poziomie krajowym jak i unijnym, podyktowane jest przede wszystkim troską o środowisko. Jego jakość budzi bowiem coraz większy niepokój, a świadomość skali zmian obliguje do skutecznego działania na rzecz ochrony naturalnych zasobów. Dlatego też informujemy o planowanych na terenie miasta Płocka kontrolach nieruchomości posiadających zbiorniki bezodpływowe (szamba) oraz przydomowe oczyszczalnie. Na podstawie art. 6 ust. 5a ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach pracownicy Urzędu Miasta Płocka, Wodociągów Płockich Sp. z o.o. oraz Straży Miejskiej Miasta Płocka będą przeprowadzać kontrole częstotliwości opróżniania zbiorników bezodpływowych (szamb), a także zawarcia umów na wywóz nieczystości ciekłych z przedsiębiorcami posiadającymi zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie Miasta Płocka, dowodów uiszczania opłat za te usługi oraz dokumentów potwierdzających stan techniczny tych obiektów.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami właściciele nieruchomości niepodłączonych do systemu kanalizacji sanitarnej obowiązani są w razie kontroli do udokumentowania sposobu pozbywania się z ich terenu nieczystości ciekłych. Właściciel taki po pierwsze musi posiadać umowę z przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie na świadczenie usług w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych, zaś po drugie – musi gromadzić dowody potwierdzające uiszczenie opłaty za te usługi. Zarówno umowę, jak i dowód opłaty, trzeba okazać podczas kontroli. Należy pamiętać, że posiadane rachunki, faktury VAT muszą potwierdzać regularność wywozu nieczystości ciekłych z szamba. Częstotliwość wywozu nieczystości ciekłych powinna uniemożliwiać wypływ nieczystości ze zbiornika oraz zapewniać ciągłość korzystania ze zbiornika. 

Zgodnie z UCHWAŁĄ NR 1002/LVIII/2023 RADY MIASTA PŁOCKA z dnia 26 października 2023 r. w sprawie określenia innego sposobu udokumentowania wykonania obowiązku w zakresie pozbywania się nieczystości ciekłych zebranych na terenie nieruchomości za dowód uiszczania opłat rozumie się: rachunki, faktury VAT, dowody zapłaty wystawiane każdorazowo po wykonaniu usługi. Dokumenty te powinny zawierać co najmniej następujące dane: nazwę sprzedawcy i nazwę nabywcy, adres miejsca wykonania usługi jeżeli jest inny niż adres nabywcy, datę wykonania usługi, ilość odebranych nieczystości ciekłych w m3 oraz kwotę za wywóz tych nieczystości.

W przypadku posiadania przydomowych oczyszczalni ścieków, należy pamiętać o obowiązku pozbywania się z nich osadów ściekowych (zgodnie z instrukcją eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków). Fakt ten również musi zostać odpowiednio udokumentowany. Trzeba posiadać umowę na wywóz osadów ściekowych oraz dowody uiszczania opłaty za w/w usługę. Eksploatację przydomowej oczyszczalni ścieków o wydajności nie przekraczającej 7,5 m3/d należy dodatkowo zgłosić do Urzędu Miasta Płocka.

Zgodnie z obowiązującym od  1 lipca 2023 roku regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy - Miasto Płock częstotliwość opróżniania zbiorników bezodpływowych wynosi - co namniej raz na kwartał, a osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków nie rzadziej niż 1 raz na rok.

Usługę opróżniania należy wykonywać poprzez firmy posiadające stosowne w tym zakresie zezwolenia, lista których to przedsiębiorców znajduje się w wykazie.

Trzeba pamiętać, że zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach za uchylanie się od wyżej wymienionych obowiązków właściciel nieruchomości podlega karze grzywny na zasadach wskazanych w kodeksie postępowania o wykroczenia. W ramach prowadzonego postępowania mandatowego strażnik miejski może nałożyć grzywnę w wysokości do 500 zł, natomiast w przypadku skierowania sprawy do sądu, organ ten może orzec karę grzywny do 5000 zł.

Jednocześnie z uwagi na konieczność prowadzenia przez Gminę elektronicznej ewidencji zbiorników bezodpływowych na nieczystości płynne (szamb) oraz ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków (art. 3 ust. 3 pkt. 1 i 2 cyt. ustawy) koniecznym jest ich uaktualnienie.

W tym celu opracowany został specjalny formularz zgłoszeniowy pod nazwą:

ANKIETA NA POTRZEBY EWIDENCJI ZBIORNIKÓW ZBIORNIKÓW BEZODPŁYWOWYCH ORAZ PRZYDOMOWYCH OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW NA TERENIE GMINY MIASTO PŁOCK

Wypełnione i podpisane ankiety należy złożyć niezwłocznie, osobiście w Biurze Obsługi Klienta stanowisko ochrony Środowiska lub za pomocą poczty tradycyjnej: Urząd Miasta Płocka; pl. Stary Rynek 1; 09-400 Płock. bądź mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem ankieta.

W przypadku nowo powstających budynków mieszkalnych bądź innych obiektów budowlanych podłączonych do zbiornika bezodpływowego lub przydomowej oczyszczalni, przedmiotową ankietę należy złożyć w okresie jednego roku od uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku.
Prosimy mieszkańców o współpracę oraz udzielanie informacji niezbędnych do dokonania aktualizacji ewidencji zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków, informując jednocześnie, że nieprzestrzeganie ww zapisów oraz zapisów regulaminu o utrzymaniu czystości i porządku w gminach bądź utrudnianie lub udaremnianie przeprowadzenie kontroli - podlegać będzie karze grzywny w myśl art. 10 ust. 2, 2a i 2d ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Ustawowy obowiązek przyłączenia do sieci kanalizacyjnej

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (u.c.p.g.) na właścicielu nieruchomości ciąży obowiązek przyłączenia nieruchomości do istniejącej na terenie gminy sieci kanalizacyjnej. Ustawodawca przewiduje tu dwie możliwości: albo istnieje sieć kanalizacyjna - wówczas zasadą jest, że nieruchomość ma być podłączona do tej sieci, a jedyny wyjątek dotyczy takiej sytuacji, kiedy nieruchomość jest już wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych i wtedy przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, albo sieć kanalizacyjna nie istnieje i jej budowa jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona; wtedy właściciel nieruchomości może wyposażyć swoją nieruchomość albo w przydomową oczyszczalnię ścieków albo w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych. Akt u.c.p.g. przewiduje, że to właściciele nieruchomości mają zapewniać utrzymanie czystości i porządku m.in. poprzez przyłączanie swoich nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Nadzór nad realizacją obowiązku w zakresie przyłączenia nieruchomości do sieci sprawuje Prezydent Miasta Płocka, który w przypadku uchylania się od obowiązku ma uprawnienia do wydania decyzji nakazującej jego wykonanie. Niewykonanie decyzji podlega sankcji w postaci kary grzywny (art. 10 ust. 2 u.c.p.g. ).

Kolejna możliwość przymuszenia właściciela niestosującego się do wykonania decyzji z art. 5 ust. 7 u.c.p.g. to wszczęcie postępowania w trybie ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Attachments:
Download this file (Ankieta .pdf)Ankieta .pdf42 kB
Download this file (Ankieta do szamb.odt)Ankieta do szamb.odt24 kB