Popraw dostępność strony

CZIPUJESZ - RATUJESZ

Informujemy, że od 2003 rzwierzęta na terenie miasta Płocka czipowane są bezpłatnie.

Gmina - Miasto Płock zgodnie z treścią „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt Gminy - Miasto Płock w roku 2024” pokrywa koszty czipowania psów właścicielskich i kotów wolno żyjących.

Z treścią wspomnianego programu można zapoznać się pod adresem:

https://nowybip.plock.eu/dokumenty/nowybip/dok/2023/9Rzg48gA/e8384c699c87f7e72f81ae9daa0a8ab4.pdf

W 2021 r. mikrochipem oznaczono 1018 psów i kotów dziko żyjących. W roku 2022 r. Gmina Miasto - Płock rozszerza także program podpisanej umowy w zakresie chipowania kotów właścicielskich.

Chipowanie zwierząt to najprostszy i najbezpieczniejszy sposób identyfikacji miejsca pobytu zwierzęcia i jego właściciela. Więcej informacji mogą Państwo uzyskać w przychodniach weterynaryjnych.

Nie kierujcie się Państwo przekonaniem, że Waszemu psu czy kotu nie zagraża zaginięcie. Każdego dnia bowiem w Polsce giną czworonogi, których właścicieli nie można zidentyfikować i pomóc zwierzętom w odnalezieniu domu. Niezaczipowane zwierzęta trafiają do schroniska, gdzie spędzić mogą resztę swojego życia. Jeśli kochacie swojego zwierzaka, zaczipujcie go i tym samym pozwólcie mu szybko wrócić do domu, za którym na pewno tęskni.

Chipowanie jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne dla Waszego czworonoga. Czip jest układem scalonym z zaprogramowanym 15-cyfrowym niepowtarzalnym numerem identyfikacyjnym. Jest to urządzeniem pasywne, czyli nie posiadające własnego źródła zasilania, którego działanie jest aktywowane za pomocą fal radiowych o niskich częstotliwościach, wysyłanych przez odpowiedni czytnik. Czip aktywuje się tylko i wyłącznie w polu działania takiego właśnie czytnika i odsyła do niego swój zaprogramowany numer. Dzięki temu otrzymujemy gwarancję, że taki transponder będzie działał przynajmniej tak długo, jak trwa życie zwierzęcia. Cały układ mikroczipa umieszczony jest w hipoalergicznym, szkle pokrytym specjalną powłoką, uniemożliwiającą jego przemieszczenie się. Dodatkowo zabezpiecza ona wszczepiony mikroczip przed działaniem naturalnych substancji zawartych w ciele zwierzęcia. Po wszczepieniu, do momentu opłaszczenia włóknami tkanki podskórnej, mikroczip ulega stałemu działaniu enzymów biologicznych oraz układu odpornościowego zwierzęcia. Dlatego właśnie odpowiednie uszczelnienie go przed ich oddziaływaniem, stanowi kluczową kwestię. Nowoczesne mikroczipy są odpowiednio zabezpieczone i dlatego nie trzeba obawiać się o zdrowie zachipowanego zwierzęcia.

Poniższe zdjęcie pokazuje miejsca implantacji mikroczipa u psa.

pies

Każdy mikroczip ma swój niepowtarzalny, oryginalny numer, złożony z odpowiedniej, stałej liczby cyfr zazwyczaj 15. W przypadku rzadko już spotykanego standardu może on być również złożony z 10 cyfr. W Europie, kod taki zbudowany jest z 15 cyfr, co zostało również zatwierdzone jako standard międzynarodowy, a nad jego niepowtarzalnością czuwa ICAR (Międzynarodowy Komitet ds. Rejestracji Zwierząt). Instytucja ta podejmuje również działania w celu zapewnienia wymaganej jakości mikrochipów oraz nadawania im kodu oraz unikalnej puli numerów.

Szanowni Państwo, nie czekajcie, nie zwlekajcie! Nadajcie tożsamość swojemu pupilowi i przypiszcie mu niepowtarzalny numer mikroczipa oraz zarejestrujcie jego dane. Dzięki temu zapewnicie mu bezpieczeństwo, na jakie zasługuje poprzez spełnienie wszystkich wymogów stuprocentowej identyfikacji. Czipowanie zwierzęcia to wyraz dbałości o jego los. To symbol troski i miłości ze strony właściciela. Dzięki niemu zwierzę jest bezpieczne, a właściciel nie musi zmagać się z niepewnością, co do miejsca pobytu swojego pupila. Dlatego nie odwlekajcie Państwo decyzji o zaczipowaniu swojego czworonoga. Czipując zwierzę, znajdujące się pod Waszą opieką, nie tylko zapewniacie mu bezpieczeństwo ale i ratujecie jego życie, nie pozwalając by jego resztę spędził w schronisku, gdzie brakować mu będzie Państwa obecności.